Na hostingu nezáleží. Záleží na hostingu! aneb proč je ten WordPress tak pomalý.

Zpět na archiv příspěvků

Mám rád Wordpress... a taky vlaky

WordPress je úžasný systém. Ano slyšeli jste správně. Tvorbou webových prezentací se zabývám již od roku 99, kdy jsem své první weby psal ještě na bílém pozadí poznámkového bloku, kde jsem hned po uložení změn změnil koncovku z txt na magické .html a mohl se podívat, co jsem vlastně vytvořil. A takhle znovu a znovu a dokola a dokola. Vývoj webů byl tehdy absolutně náročný na čas a možnost HTML bez CSS byly také velmi omezené. S tím souvisel i hosting.

Většina hostingových tarifů nabízela plus minus podobné parametry, a tak jste se mohli rozhodovat hlavně podle důvěryhodnosti poskytovatele a ceny. Až na pár výjimek nešlo v podstatě udělat chybu a parametry byly poměrně dost dobře čitelné i pro ne příliš znalého uživatele.

S nástupem PHP, dalších skriptovacích jazyků a celkovému rozmachu dynamických aplikací došlo ale k výrazným změnám při posuzování parametrů. Nebudu zde popisovat technické parametry pro různé aplikace, protože jednak neznám naprosto všechny, a navíc by to nebylo moc zajímavé čtení. Zaměříme se pouze a jen na WordPress, na kterém aktuálně provozujeme většinu webů našich i klientů i pár webů vlastních.

Vsuvka pro lidi (rozuměj normální lidi, kteří nejsou odtrženi od reality jako webdesignéři)

Jak funguje WordPress? Vraťme se pro lepší pochopení zpátky do minulosti. Jak jsem psal v prvním odstavci dřívější tvorba stránek probíhala, tak že jste napsali kód, který byl v jazyce HTML a uložili ho do souboru s koncovkou .html. Tento soubor jste nahráli někam na server (na ty internety) zadali jste adresu, server Vám poslal soubor a prohlížeč přeložil HTML kód do grafické podoby a tadááá, super statická stránka, kde maximální vrchol všeho byl jezdící text byla na světě. Už z podstaty věci je zřejmé, že tyto stránky nedokázaly a ani nemohly reagovat na dynamické události. Pokud jste chtěli udělat změnu, tak bylo potřeba upravit soubor HTML a teprve potom se zobrazila změna. Nároky na webový server byly tak převážně pouze a místo a rychlost připojení k páteřní síti.

Jak to funguje dnes? Dneska je web plný dynamicky se měnících a reagujících aplikací na téměř jakoukoli Vaši interakci. Toto je případ i Worpressu, který už dávno neběží jen na HTML, které je dnes již ve verzi 5 a umí nepředstavitelné věci oproti původní verzi. Dynamické weby včetně Wordpressu generují obsah na základě dotazů. Velmi zjednodušeně v praxi to znamená, že se připojíte na server, ten pošle požadavek na spuštění PHP souboru, který je mnohem komplexnější než HTML a umí zpracovávat a generovat, počítat a různě manipulovat s obsahem a daty, tento soubor PHP je zpracován PHP překladačem (ne není to technický výraz já vím), ten vygeneruje na základě pokynů HTML soubor a ten pošle do Vašeho prohlížeče a ten to zobrazí stejně jako v přechozím případě. Na obrazovce se Vám pak zobrazí požadovaný obsah s nejnovějšími videi koček hrajícími na klávesy. Samozřejmě celý proces je mnohem komplexnější v případě kočičího videa je nutné si sáhnout do databáze, načíst video, zjistit, zda zobrazit reklamu atd.

Takže už nám to konečně řekneš?

Z podstaty věci je tedy jasné, že nároky na webhosting se hodně změnily a dnes již nestačí jít po základních parametrech jako je velikost disku nebo třeba cena. No dobře a už se konečně dozvíme na čem tedy záleží a po čem se dívat? Samozřejmě proto jste tady nebo ne?

Jeden ze základních parametrů při pořizování hostingu je, zda hosting běží na SSD discích. Velikost, jak jsem psal v předchozím případě příliš neřeším, většina webhostingů dnes již nabízí flexibilní prostor a pokud nebuduji e-shop s tisícími položek a miliony obrázky, tak je pro mě velikost disků dostačující. V tom druhém případě (masivní e-shop), bych se stejně měl vydat cestou jiného řešení než klasického hostingu, ale o tom někdy příště. Takže SSD disk pro mě znamená jednak lepší přístupové časy k datům na disku a zároveň i to, že poskytovatel obměňuje infrastrukturu a jde s dobou, což je v případě technologií dobré znamení.

Dalším kritériem pro výběr, a to pro mě zásadním, je zvláště v případě WordPressu samotné PHP. Jak již bylo zmíněno, WordPress je celý postavený na PHP, a tak jeho výkonnost na serveru a konečná svižnost určena výkonem PHP. Výkon stránek je ovlivňován jak rychlostí disku a procesoru serveru, tak velmi výraznou část na něm má i nastavení PHP na samotném serveru. Jednou z věcí, na co se při pořizování hostingu koukat je verze PHP, dnes máme již verzi 7.4.3 a tak by verze poskytovaná hostingem neměl být příliš odlišná a zastaralá. Dalšími kritérii jsou už velmi specifické instance a limity PHP na hostingu a zde platí jednoduché pravidlo, čím víc tím líp. Prvním z nich je PHP memory_limit, tady se jedná o limit paměti pro PHP. Při vykonávání scriptů PHP je potřeba specifická paměť, a proto u náročnějších řešení Vám může nízký limit způsobovat problémy a předčasné ukončení úloh spojené s nefunkčností Vašeho webu. Pro klid duše by se mělo číslo pohybovat od alespoň 90 do 512 MB. Osobně bych se ale zaměřil na hostingy s minimálně 128 MB. Další neméně podstatnou věcí je PHP max_execution_time, tady se zase jedná o to, jak dlouho povolí PHP procesor provádět vykonávání skriptu. Některé náročnější úlohy vyžadují i delší čas na provedení, a tak pokud tento limit není dostatečný, mohou být funkčně omezeny Vaše stránky a některé složitější scripty nestihnout doběhnout. Váš web pak může být plný chyb a přijdete o pracně získané návštěvníky webu. Zjednodušeně, nekoukejte po hostingu, kde je tato hodnota pod 60 s (jakože sekund).

Když máme za sebou technické parametry, které většinou z popisu hostingu před nákupem můžete zjistit neméně důležitá část je technická / zákaznická podpora. I přesto, že mohou být dle Vašeho názoru parametry hostingu ideální je ještě poměrně dost modulů PHP, které bude potřeba v určitých případech do aktivovat případně upravit jejich nastavení. Není to sice pro každého, ale výrazně to může zrychlit provoz Vaší webové prezentace. V těchto případech se pak hodí technická podpora, která bude rychlá a bude mít pochopení pro Vás zákazníky, bez kterých by technická podpora sama o sobě nemusela existovat. Tento fakt si opravdu některé společnosti, respektive jejich zaměstnanci nedokážou uvědomit, a tak relativně technicky dobré hostingy ztrácí body právě zde.

A co tím chtěl autor říct

Záměrně zde nejmenuji hostingy špatné, kterým se vyhnout. Vzhledem k tomu, že je trendem pozitivizmus, chci abyste měli sluníčkovou náladu a Váš den nebyl pokažen, ukazováním na nezbedníky z hostingové branže. Takže řekne už my někdo konečně jaký hosting vybrat? Ano je to tady. Nejlepší hosting děláme my. Jasně je to trochu self-promo, ale náš hosting nabízíme pouze našim zákazníkům pro projekty, které si u nás objednají. Tento hosting je na WordPress naladěn a sky has no limit (nebe nebo lyže nemají limit), takže pokud tam něco není, tak to nasadíme. Aktuálně běží všechny naše weby na PHP 7.4.3, což pro ty pozornější z Vás je nejnovější PHP a takhle my to děláme no.

Nezoufejte

Pokud nejste našimi zákazníky, tak se jimi můžete stát. Je jedno jestli budete chtít vytvořit malou jednostránku nebo rozsáhlý projekt. Dostanete vždy perfektní servis. Takže stačí napsat na formulář zde nebo nám jednoduše zavolejte a pustíme se do toho.

Pokud si rozhodnete web dělat svépomocí, tak aby Vám to šlo od ruky a bylo to postaveno na dobrých základech doporučujeme OneBit hosting. Než jsme přešli na naši infrastrukturu, měli jsme tam veškeré weby a jsou to klucí šikovní brněnští a když je to dobrý pro Kofolu (jako fakt tam hostuje), tak pro Vás a nás taky.

Díky za pozornost loučíme se zase příště. Pa

Zpět na archiv příspěvků
Copyright © 2017 - 2020 Great Expectations s.r.o.
arrow-left